Корично изображение Електронна книга

[Ерос и Философия] Автореферат /

Основният принос на дисертационния труд се състои в поставянето наново на въпроса за смисъла на философията. Основният обект на изследване е връзката между Ерос и философията. Еросът и еротичното са свързани, със същността на философията. Разгледани са емблематични автори от историята на философията...

Пълно описание

Основен автор: Котев, Дани Кънчев 1988-
Други автори: Попов, Здравко Василев 1951- (науч. ръководител)
Формат: Електронна книга
Език: Bulgarian
Публикувано: София, 2020.
Предмети:
Онлайн достъп: Пълен текст
Резюме: Основният принос на дисертационния труд се състои в поставянето наново на въпроса за смисъла на философията. Основният обект на изследване е връзката между Ерос и философията. Еросът и еротичното са свързани, със същността на философията. Разгледани са емблематични автори от историята на философията през които е прочетена и разкрита философията като еротична дейност. Направен е опит за философско концептуализиране на понятието Ерос чрез разглеждането на неговите различни форми и проявления, главно в историята на философията, но и в религиозната и психоаналитична перспективи. Ерос трябва да бъде разгледан в неговите конкретни проявления в единството между биография и философия. Поради това Ницше е избран за основен автор през когото да бъдат прочетени останалите. Разгледани са основните понятия на Ницше през призмата на еротиката и еротичното и е сведена неговата естетическа експериментална перспектива до еротическа перспектива.
Еротичното се разглежда като проявление на философстването Еротичното е вид отношение, чрез което ние се насочваме навън, излизаме от себе си, за да открием себе си. Под формата на желание еротичното е връзка с безкрайното. Еротичното ни приковава към Другото. Направена е разлика между понятието еротично и философско и понятието Ерос. Еросът се разбира като философски принцип, който има чисто философска природа и реално съществуване.
Физически характеристики: 1 онлайн ресурс (49 с.).
Библиография: Библиогр. с. 29-49
Достъп: Дигиталният обект е предназначен само за лично ползване